Flaga UE Logo Leader Logo LGD Zielony Wierzhołek Śląska Logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Rozwój przedsiębiorstwa poprzez zakup frezarki CNC z jednoczesnym przejściem na zasilanie przedsiębiorstwa z OZE

Wnioskodawca:
INWEST-CAD Paweł Kotowicz
Nr wniosku:
6/4/2017
Rok:
2017
Gmina:
Gmina Opatów
Kwota wsparcia:
156 765,00 zł
Wartość projektu:
315 537,00
Przedsięwzięcie:
Rozwój działalności gospodarczej.
Cel ogólny:
Rozwój gospodarki i tym samym poprawa warunków na rynku pracy
Cel szczegółowy:
Rozwój przedsiębiorczości – wykreowanie nowych działalności gospodarczych, rozwój innowacji w przedsiębiorstwach, rozwój współpracy przedsiębiorstw ze sobą
Perspektywa finansowa:
PROW 2014-2020 - Nabory

Opis operacji:

Operacja polega na rozwoju przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowoczesnych urządzeń i technologii przy jednoczesnym zwiększeniu zatrudnienia oraz realnie pozytywnie wpływa na ochronę środowiska i przeciwdziała zmianom klimatu. Obecnie firma wykorzystuje w procesie projektowania i budowy prototypów i wzorów przemysłowych konwencjonalne urządzenia o małej wydajności i jednoczesnym dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, firma świadczy również usługi stolarskie. Drewno jest głównym materiałem wykorzystywanym w przedsiębiorstwie, a w wyniku jego obróbki powstaje duża ilość odpadów, które wymagają magazynowania a następnie usuwania z przedsiębiorstwa. W wyniku realizacji operacji zostanie zakupiona nowoczesna, ekonomiczna frezarka CNC, która pozwoli na przyspieszenie procesu projektowania, zwiększenie jakości, poszerzenie zakresu świadczonych usług oraz ograniczy ilość odpadów. Wszystkie te czynniki przełożą się na obniżenie kosztów i zwiększenie konkurencyjności. W przedsiębiorstwie powstanie również elektrownia słoneczna wytwarzająca energię elektryczną o projektowanej mocy powyżej 30 kW. Prąd z odnawialnego źródła energii będzie wykorzystywany w przedsiębiorstwie do zasilania wszystkich maszyn, urządzeń, oświetlenia i innych elementów wykorzystujących energię elektryczną. W celu pozbycia się odpadów z drewna powstałych podczas procesu technologicznego, zostanie zakupiona maszyna do produkcji peletu, który posłuży do ogrzewania pomieszczeń przedsiębiorstwa. Operacja przewiduje również konieczne ogrodzenie instalacji fotowoltaicznej oraz maszynę do właściwego utrzymania terenu elektrowni (odśnieżanie, koszenie).

W wyniku realizacji operacji zostaną zatrudnione dwie osoby (w tym z grupy defaworyzowanej określonej w LSR), jedna do obsługi frezarki CNC, druga do obsługi peleciarki i konserwacji elektrowni słonecznej. Firma prowadzi i chce rozwijać profesjonalną działalność w zakresie specjalistycznego projektowania. Branża, w której działa wnioskodawca charakteryzuje się wysokim wyspecjalizowaniem, stosunkowo nieliczną konkurencją przy jednoczesnym dużym zapotrzebowaniu na świadczone usługi. Wnioskodawca jest inżynierem konstruktorem, posiada 15-letnie doświadczenie zawodowe w projektowaniu wzorów przemysłowych, a od 2014 roku prowadzi własne przedsiębiorstwo. Wnioskodawca posiada doświadczenie w realizacji projektów współfinansowanych z funduszy zewnętrznych. W ostatnich 3 latach z sukcesami realizował projekty na łącznaą kwotę wsparcia ponad 50 tys. zł. Operacja wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom rozwojowym firmy, jest spójna, w sposób kompleksowy rozwiązuje obecne problemy przedsiębiorstwa, gwarantując powodzenie przedsięwzięcia. Zakończenie operacji zostało zaplanowane na grudzień 2018 roku, jednak jej realizacja nie będzie możliwa bez pomocy ze środków publicznych.